Kulturní fenomén: Jak se „dres Vinicius“ stal symbolem identity pro mladší generaci

V brazilských slumech a předměstích Madridu se vinicius jr dres přesunul za rámec sportovního oblečení a stal se kulturním symbolem pro mladé lidi, kterým vyjadřují svou identitu. Příběh této hvězdy, která vyšla ze slumů, inspiroval nespočet teenagerů z nízkopříjmových rodin a jeho dres je považován za symbol „snů na dosah“. Sociologické průzkumy ukazují, že v některých komunitách v Brazílii si teenageři, kteří vlastní originální „dresy Vinicius“, získají větší respekt od svých vrstevníků a tento sociální kapitál může dokonce snížit možnost zapojení se do trestné činnosti.

Způsob nošení „dresu Vinicius“ si také vytvořil jedinečnou subkulturu. Mladí lidé záměrně nechávají roh lemu dresu zastrčený v kraťasech, aby napodobili Viniciusovy obvyklé pohyby; Někteří přidají pod číslo na zádech podomácku vyrobené slogany; kreativnější je zkombinovat dresy s pouliční módou, zkombinovat je s širokými džínami a trendy botami a vytvořit tak přeshraniční fúzi fotbalové a pouliční kultury. Tyto spontánně vzniklé normy oblékání odrážejí reinterpretaci tradiční fotbalové kultury mladou generací.

Za zmínku stojí, že „dres Viniciuse“ má v antirasistickém hnutí zvláštní význam. Viniciusův dres, hráč, který často trpí rasovou diskriminací, se stal symbolem protestu. Na mnoha antidiskriminačních demonstracích lidé kolektivně nosili jeho dres, aby vyjádřili svou podporu, a číslo „20“ na dresu dostalo nový význam „boje proti článku 20 rasismu“. Toto kulturní posílení umožňuje „dresu Viniciuse“ překročit rámec sportu a stát se vizuálním jazykem sociálních hnutí.